Столицю України накрила хвиля нелегальних мігрантів. Ні влада, ні експерти не знають, що з ними робити, і чи потрібні вони місту.
Як наголошують експерти, нелегалів, які намагаються зачепитися в Україні, ціла армія - від 500 до 750 тисяч людей. Частина з них використовують Україну лише як тимчасовий притулок на шляху в Європу. Але у містах-мільйонниках нелегали часто залишаються, створюючи практично національні колонії, населення яких постійно зростає.
Чи не найпривабливіша для них точка на карті України - столиця. "Кількість іноземців і осіб без громадянства, які приїжджають до Києва, щороку збільшується. Але тільки близько половини з них зареєстровані легально", - б'ють на сполох чиновники з Київської міськдержадміністрації. Проте назвати хоча б приблизну кількість іноземців, що прибувають в столицю, не можуть.
"Нелегали приїжджають сюди жити, зайняти свою нішу, знайти робоче місце і перетягнути до Києва своїх родичів і знайомих", - запевняє глава громадської організації Український рух проти нелегальної імміграції Ярослав Дунаєв. Він вважає, що етнічних кварталів у столиці поки що немає, але в тому хаосі, який панує у вітчизняному міграційному законодавстві, вони скоро з'являться.
Найчастіше для реалізації своїх можливостей нелегали вибирають великі міста, перш за все – Київ. Більше за інших столицю люблять кавказькі громадяни Росії і вихідці з Закавказзя - вірмени, азербайджанці, грузини. У спину їм дихають китайці, в'єтнамці і мешканці Середньої Азії. До Києва тягне і вихідців з Африки, в чому можна наочно переконатися, побувавши на Шулявському ринку. Це одна з особливостей Києва - тут немає великих іноземних громад, що проживають в одному місці, але є спільні місця роботи.
Скільки всього іноземців проживає в столиці - точну цифру не береться назвати жодна інстанція. Є інформація доволі загальна. Так Координаційна рада з регулювання міграційних процесів КМДА доповідає, що впродовж 2008 року іноземним громадянам у Києві видали близько 10 тисяч дозволів на працевлаштування і продовжили дію ще більше 2 тисяч подібних документів. Також у столиці навчається 5 тисяч іноземних студентів.
У 2009 році МВС виявила в Києві 1552 нелегали, наголошують у міліції. Всього з України, включаючи Київ, за той самий період видворили 1589 людей, причому 237 - примусово. Це на 21% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Про реальну кількість незареєстрованих іноземців не знають ні в міліції, ні в СБУ, ні в прикордонній службі - органах, які повинні виявляти нелегалів.
Їх кількість швидко зростає, впевнені чиновники КМДА. У січні 2010 року набирає чинності договір між Україною та ЄС про реадмісію – повернення нелегалів до тієї країни, з якої вони прибули, навіть якщо ця держава була транзитною. Це означає, що тих шукачів щастя, які пройдуть через Україну, але попадуться в Європі, повернуть офіційному Києву.
"Збільшення числа нелегалів може призвести до створення етнічних кварталів, зростання злочинності, поширення хвороб, збільшення рівня расизму і ксенофобії", - вважає директор програм політичного аналізу і безпеки Міжнародного центру перспективних досліджень Віктор Чумак.