В неділю 18 травня було перше засідання Київського клубу на тему "Вибори у Києві: за кого голосувати тим, хто не визначився?"
Оскільки під час круглого столу я зробив досить багато заміток для свого виступу, я вирішив сформувати це в невелику статтю. До виборів лишається тиждень, але думаю ці замітки можуть допомогти зорієнтуватись читачам.
На відміну від більшості експертів, політологів та соціологічних служб, я не вважаю що Черновецький стане мером. Я прогнозую що він раптово помре, чи то від передозу наркотиками чи то від інфаркту. Або його заберуть марсіани на Марс чи кудись подалі. Потім будуть призначені нові вибори, але вже в два тури. Просто не віриться, що Черновецький стане мером ще раз, бо сенсу у виборах тоді не було ніякого. Не віриться, але я можу помилятись. Якщо все-таки Черновецький стане мером - то більшість в Київраді буде анти-мерською. І це добре для київської громади, тому що конфілкти між мером та більшістю депутатів не дозволять дерибанити землі та інші ресурси. Принаймні в таких об'ємах.
Дата виборів 25-го травня і неявка на вибори буде високою. Оскільки кількість виборців, які не визначились - приблизно 40%, відповідно чималий відсоток проголосує проти всіх. Але частина просто проіґнорує вибори. Погода має бути гарною, якраз ідеальний час вибратись з міста на природу. А якщо й лишатись в Києві, то нащо стояти в чергах? Дехто має саме таку майже принципову позицію.
Проаналізуємо агітацію, ту маркетингову і політичну кампанію яка зараз триває в Києві.
Черновецький. Дуже дебільна агітація з неприхованим використанням адмінресурсу. Чого вартий бігборд "Хліб дешевше ніж в Україні". Позабавив момент коли Черновецькому обличчя заклеїли мордою зеленого інопланетянина. Прикол в тому, що я одразу й не зрозумів і подумав, що так і справді так було задумано
Катеринчук. Ефективна кампанія. Спочатку почали з наклейок і бігбордів "Соромно". Наприклад "Соромно коли мер не може зв'язати два слова", "Соромно коли в православній столиці мер сектант". Спочатку не було зрозуміло хто за цим стоїть, але потім вони запустили свою агітацію, "Команду за яку не соромно". Оригінальний слоган - "Київрада перезавантаження". "Вечірній Київ" подавав дані, що рейтинг Катеринчука вже переріс рейтинг Кличка. За які ж такі якості вибратимуть Катеринчука та його команду? Чи є щось окрім привабливої зовнішньості Катеринчука та новизни цього блоку? Може закос під матрицю? Були зроблені оригінальні графітті, що свідчить як про креавтину ідею та новий підхід до реклами. Це не просто напис на паркані чи стіні, це досить красивий малюнок. А так графітті використовується давно і багатьма силами. На вулиці Індустріальній великими літерами написана назва Аграрної партії та її номер у бюлетені.
Кличко. Агітація досить примітивна, що певним чином і спричинило зниження його рейтингу. А також люди, які йдуть в блоці Кличка не надто приємні для киян. Наприклад там є Плачков, завдячуючи якому пам'ятик Катерині ІІ стоїть в Одесі.
БЮТ. Агітація примітивна, але вона і не могла бути іншою. Примітивна, але ефективна. Досягнули того чого прагнули - передали "ніякому" Турчинову частку авторитету Юлії Тимошенко. А те, що Юля очолює список кандидатів до Київради - це нонсенс і це дуже смішно, але також ефективно.
ГАК. Та сама технологія, яка класно спрацювала на минулих виборах навряд чи спрацює цього разу.
Дуже смішить реклама УНП, неодноразово помічав брудну вантажівку, обклеєну гаслом УНП та їхнім номером в списку до Київради. Не знаю чи така машина одна чи декілька, але такий підхід не може бути переконливим.
А найбільше посміховисько цих виборів це - Юрій Клейнос. Його агітація зводиться до маленьких наклейок в метро "Київу потрібен тверезий мер". Не знаю, може й справді Юрій не п'є, але таке гасло наштовхнуло мене на думку, що набагато ефективнішим було би гасло "Київу потрібен п'яний мер", результат в десятки разів перевищив би результат Клейноса. Можна знайти багато причин чим п'яний мер краще за тверезого, наприклад якщо він п'є - менше часу лишається на дерибан землі, корупцію та вживання чогось шкідливішого. Один з кандидатів в мери (прізвище на запам1ятав бо наклейку бачив лише одного разу) нічим не відзначається окрім пики гопніка.
Я думаю, що ВО Свобода пройде, може набрати і 5%. Помітно, що в них з'явився певний ресурс і вони прорвали інформаційну блокаду. Я голосуватиму за Свободу хоча б тому що по-перше вони піднімають питання нелегальної міґрації, що є однією з найбільших проблем сьогодення і не тільки в Україні а й в усій Європі. По-друге вони за сильну президентську владу і за український Київ, що найближче з-поміж інших блоків до мого ідеалу. Також Свобода одна з небагатьох партій яка живе не від виборів до виборів, а постійно. Постійно приймають участь в акціях, вшануваннях пам'яті героїв, наприклад нещодавно зупинили марш наркоманів. Список кадидатів в депутати достатньо якісний.
НДП піднімають питання 10 соток для всіх киян, ця тема не нова і не прогресивна.
Ви напевне помічали написи на заборах "геї за литвина, геї за пилипишина" або навіть такий оригінальний як "пилипишин не гей". Написи здійснені кривим почерком і явно непрофесійно. Але навіщо і кому потрібна така реклама чи антиреклама? Очевидно самому Пилипишину, щоб показати яка серйозна анти-реклама задіяна проти нього.
Не бачу смислу в скуповуваннів голосів, але на цих виборах воно також задіяне. Я мав нагоду спілкуватись з семінаристами, які навчаються і мешкають в Михайлівському соборі, а цей район є вотчиною Пилипишина. То вони кажуть - Будем голосувати за Пилипишина, бо він заплатив 100 гривень і заплатить ще. - Отримав - то радій, а голосувати можеш за кого завгодно, - пояснюю я. - Та ні, ти не розумієш, там такі люди - вони взнають. А чим поганий Пилипишин? Та й взагалі я не киянин, в цьому Києві жити не буду і мені пофіг що тут буде. От така дуже духовна позиція. Але хай це не буде анти-рекламою чи звинуваченням Пилипишину, бо подібне роблять й інші кандидати, ті про кого я чув - Луценко, Катеринчук і звісно чемпіон по підкупу - це Черновецький, навряд чи хтось в цьому його переплюне. Суми які називались приблизно однакові - в районі 300 грн., звісно що з авансом.
Горбаль агітує своїм обличчям, це вже наче "Дивлюся в дзерклало - бачу Катеринчука" або я не знаю чим пояснити. А по списку Партії Регіонів балотується чи то піп чи то архиєписком.
Загалом для цієї виборчої кампанії характерна дуже велика кількість наметів. Багато задіяно медіа - це особливо помітно у БЮТ та НУНС, чимало екранів встановлено по місту. Першими це використала організація "Я киянин" ще задовго до виборів транслюючи документальний фільм про Черновецького, до речі вельми інформативний фільм. Попри наявність реклами, банерів та великої кількості сайтів, все-таки інтернет слабо задіяний. А кількість користувачів інтернету в Києві найбільша в Україні і де, як не на київських виборах задіювати ці відносно нові засоби агітації? Але зі зростанням українського сегменту цієї всесвітньої мережі, відповідно зростатиме і кількість політики в інтернеті.